Categoria: blondă şi mamă (Pagina 10 din 73)

Acomodarea la grădiniță (2): Și mamele au nevoie de îmbrățișări

Acomodarea la grădiniță: Când educatoarea lui Victor mi-a trimis mesaj că el a mai plâns vreo două secunde după ce-am plecat, am tastat înapoi: Vreau și eu o îmbrățișare acum.

Continuare

Inima de mamă cu doi copii, care simte că-l înșală pe unul când se bucură de altul

Sunt pe o băncuță din fața creșei, stau ciuci, cu laptop-ul în brațe. Acomodarea la creșă merge incredibil, iar eu sunt pe jumătate fericită și pe jumătate ruptă-n gură. La propriu, că ieri am mâncat un toblerone întreg și mi-am dislocat o plombă. Azi am programare la dentist, yey, fix ce-mi lipsea. Dar așa fac eu față stresului: mănânc. Nu e bine, știu. Nu mă certați, că nu de asta am nevoie acum. Mi-am cumpărat după niște pufuleți. Tot nesănătoși, dar măcar ieftini și mulți. Nu scoți plombe cu ei. Tot te simți vinovat la final, mai ales când te prind copiii ce halești, dar măcar nu mai spargi bugetul la dentist.

Continuare

Succesul copiilor noștri ca adulți o să fie legat de cine a stat mai puțin la ecrane când era mic

Sigur că asta e o credință personală, n-am niciun fel de bază științifică să fac această afirmație. Și nici astrele nu le-am consultat. Cred că habar n-avem pentru ce ne pregătim copiii profesional. 80% dintre job-urile de peste 30 de ani nu există încă azi.

Continuare

Ce nimeni nu îndrăznește să spună la prima ședință cu părinții, deși toți o gândesc. Dragă doamnă învățătoare,

M-am așezat pe locul băiatului meu în banca din care va face cunoștință cu literele, cu cifrele și-am văzut cerul. Cu nori pufoși care dansau a bun venit. Știți cum sunt pe geamuri la școli și grădinițe desene ale copiilor lipite cu scotch, aici era cerul cel adevărat. Tot și fără filtre. Luminos. Ca o îmbrățișare de curaj. Ca o promisiune de viitor.

Continuare

Cea mai bună reacție la cea mai mare prostie: Mă bucur că mi-ai spus!

Cu noi în tabără era o colegă pe care am admirat-o deloc în secret (i-am împărtășit admirația, dacă țineți minte Reginele nu țin pentru ele când admiră o altă femeie). Avea doi băieți spirt. Doaaaaamne, câte provocări avea această femeie. Cunoșteam câteva din poveștile ei, din trăirile ei, a fost interesant să o văd și din exterior. Stăteam la mese vecine.

Continuare

Prima zi de grădiniță, din capitolul Inimă de mamă

Facem trei minute până la școală. Azi-dimineață am pornit la 7.56 din fața casei, iar la 7.59 parcam în curtea școlii. Vis. Școala și grădinița sunt în același loc, deci alt vis. Vă ziceam că ne-am închiriat și un apartament pentru cele 3 minute, facem tot ce e părințește posibil să fie bine, să fie frumos și ușor pentru toți. Inclusiv am amânat o intervenție medicală de mâine, fiindcă am nevoie de toată energia pentru copiii mei.

Continuare

© 2007-2025 Și Blondele Gândesc | Powered by WordPress

Temă optimizată de Valeriu | 125 queries in 0.450 s