Categoria: blondă şi mamă (Pagina 9 din 73)

Mai lasati-ne cu “cere ajutor”. Cui?

Faza stiti care e? Ca ce am pus eu in vorbele alea nu sunt numai sentimentele mele, ci ale multor altor mame. Nu ale tuturor, dar ale multora. Am tot auzit de ziua sanatatii mondiale: ”cere ajutor”. Ce ma enerveaza mesajele astea scrise de oameni care au vazut depresia la televizor. Sigur, cere ajutor. Cui, nenicule, cui?

Continuare

Datorită ei. Mulțumim Cerului pentru bunicii care nu ne lasă să ne înecăm, doar pentru că suntem mari și știm să înotăm

femei ajută dumnezeu miruna ioaniDatorită ei beau cafea cu el din când în când.

Datorită ei putem sta la o masă amândoi mâncând.

Datorită ei- somn.

Datorită ei mâncăm și două feluri la un prânz.

Datorită ei respirăm și simțim că ne relaxăm.

Iar a venit mama în regim ninonino la București.

Continuare

Cea mai mare contribuție a ta la lume ar putea să nu fie ceva ce faci, ci cineva pe care crești

Ii tai unghiile de la picioare si simt. Caldura care iese din pernutele degetelor mici. Asta e temperatura iubirii, mai.

Continuare

Imaginează-ți cât de mult mai ușoară ar fi viața de mamă, dacă ni s-ar spune că e ok tot ce simțim

Ai atât de multe să mă înveți, îmi zice, după ce-mi dă vestea că au apărut două liniuțe pe test.
Nu e nimic din ce să nu știi deja, îi răspund.

Continuare

Acomodarea la grădiniță, ziua ”după greu vine și bucuria, îți promit”

acomodarea la grădinițăAzi de dimineață a plâns. A plâns și ieri, că nu mai vrea, că nu-i place, că ar vrea să rămânem doar noi doi toată ziua în pat. L-am ținut în brațe, l-am pupat, l-am legănat. Toată noaptea nu se dezlipește de mine, iar eu îl primesc, fiindcă pur și simplu n-am altceva mai bun de făcut. El acum are nevoie de încurajări, de brațe deschise, de lacrimi șterse și de o mamă pe care să plângă și pe care s-o iubească.

Continuare

Aproape 7 ani de alăptat: Nu cred că înțărcarea e soluția pentru noi

Nu ”alăptat” același copil, să nu ne panicăm din titlu, vă rog. Alăptat doi copii, un timp și în tandem. Pentru mine e acest articol și despre cum simt eu. Posibil să i se mai potrivească altei femei, posibil să nu, deci nu aș vrea să naștem frustrări. Dacă subiectul alăptat e sensibil pentru cineva, să plece acum or forever hold their peace.

Continuare

© 2007-2025 Și Blondele Gândesc | Powered by WordPress

Temă optimizată de Valeriu | 125 queries in 0.445 s