Categoria: blondă şi mamă (Pagina 11 din 73)

Răspunsul la întrebarea cu vârsta și școala e mereu același: Mai lasă-l un an!

De la ce vârstă să îl dau la școală, se întreabă părinții în sinea lor și unii pe alții. Răspunsul e ”mai lasă-l un an”. Exceptând situația în care copilul e un geniu și deja rezolvă ecuația de gradul 3 la 2 ani, mai lasă-l să copilărească un pic.

Continuare

Copiii pot învăța lucruri bune de la oricine. Dar când dinții li se strică, mamele-s de vină

Adevărul e că, oricât nu ne-ar plăcea, mamele-s mai lecțioase-n general pentru că, urmează o listă, poftiți.

Nimeni nu va zice niciodată:

Continuare

Nu-s copiii de vină și nici nu e timpul problema, ci noi, că nu-l știm organiza ca lumea

Sunt după aproape o săptămână fără copii, ceea ce este practic o nouă stare de agregare pentru mine. N-am mai avut atâta independență fizică și autonomie de prin 2016.

Continuare

Cine să-i mai înțeleagă pe părinți: duc copiii la bunici să respire și li se face dor din secunda doi

duc copiii bunici miruna ioaniCând mama le-a propus să rămână și ei au vrut, nu m-am opus. Rolul meu de părinte e să nu stau în calea relației dintre copiii mei și bunicii lor. Iar datoria mea față de mine e să nu stau nici între mine și o săptămână în care să nu șterg pe altcineva la fund.

Continuare

Parenting aplicat: cum e în cărți și cum e în realitate uneori

parenting cărți miruna ioaniCaz concret. Mă spălasem pe cap și mă uscam. Era seara de dinaintea interviului la Pro tv, deci nu mai puteam amâna. Acasă, doar eu și cei doi băieți ai mei. De obicei, mă ocup de aceste treburi administrative când sunt fără copii, adică unul e la grădi și celălalt în parc. După ce ei adorm, n-am nicio șansă și nici înainte de a se trezi. Fiindcă al meu ăsta mic e încă cu senzor de mamă funcțional. Cum m-am ridicat de lângă el, cum, pac, e în două picioare imediat.

Continuare

11 lucruri pe care uităm să le spunem copiilor și le-ar face bine să le audă mai des

11 lucruri pe care uităm să le spune copiilor și le-ar face bine să le audă mai desE un articol inspirat dintr-un reel de pe instagram. Al meu! 🙂 Acolo n-am atâta spațiu să dezvolt, deci poftim:

1. Nu mai poți mânca? Bravo! Să-ți asculți corpul e senzațional!

Continuare

© 2007-2025 Și Blondele Gândesc | Powered by WordPress

Temă optimizată de Valeriu | 125 queries in 0.472 s