De la ce vârstă să îl dau la școală, se întreabă părinții în sinea lor și unii pe alții. Răspunsul e ”mai lasă-l un an”. Exceptând situația în care copilul e un geniu și deja rezolvă ecuația de gradul 3 la 2 ani, mai lasă-l să copilărească un pic.
Categoria: blondă şi mamă (Pagina 11 din 73)
Adevărul e că, oricât nu ne-ar plăcea, mamele-s mai lecțioase-n general pentru că, urmează o listă, poftiți.
Nimeni nu va zice niciodată:
Sunt după aproape o săptămână fără copii, ceea ce este practic o nouă stare de agregare pentru mine. N-am mai avut atâta independență fizică și autonomie de prin 2016.
Când mama le-a propus să rămână și ei au vrut, nu m-am opus. Rolul meu de părinte e să nu stau în calea relației dintre copiii mei și bunicii lor. Iar datoria mea față de mine e să nu stau nici între mine și o săptămână în care să nu șterg pe altcineva la fund.
Caz concret. Mă spălasem pe cap și mă uscam. Era seara de dinaintea interviului la Pro tv, deci nu mai puteam amâna. Acasă, doar eu și cei doi băieți ai mei. De obicei, mă ocup de aceste treburi administrative când sunt fără copii, adică unul e la grădi și celălalt în parc. După ce ei adorm, n-am nicio șansă și nici înainte de a se trezi. Fiindcă al meu ăsta mic e încă cu senzor de mamă funcțional. Cum m-am ridicat de lângă el, cum, pac, e în două picioare imediat.
E un articol inspirat dintr-un reel de pe instagram. Al meu! 🙂 Acolo n-am atâta spațiu să dezvolt, deci poftim:


