Categoria: blondă şi mamă (Pagina 5 din 73)

Contractul cu Bucuria

Să-mi dau voie să mă bucur e un sport demult nepracticat. Simt că încalc un contract. Oare când mi-am acceptat statutul de nefericită fără recurs? Mă uit la mine și nu mă recunosc.

Continuare

Când recunoștința vine de la ei, fără s-o cerșești, e aur pe orice inimă de părinți care se străduiesc

În drum spre duș, după ce i-am dat jos pantalonii și l-am luat în brațe, mi-a șoptit:

-Îs chiar faine paturile noastre, mami.

Continuare

Secretul pe care mi l-a spus un psiholog după ce-am născut al doilea copil

Un psiholog de renume mi-a șoptit cam când mă aflam în faza din poza asta ceva neașteptat. (Victor avea fix 5 zile, era final de septembrie și îl scosesem fără căciulă afară, vreo 3 vecine erau să anunțe Protecția Copilului) Dar rămâne între noi, mi-a spus psihologul. Care e de încredere, fiindcă nu e din cărți. Adică e și din cărți, dar și din experiență, că e femeie cu copii proprii și personali. ”Bebelușul are prioritate”.

Continuare

Discuția cu educatoarele lui, oglinda propriilor mele traume din sistem

-Dar ce, te-au chemat la creșă? mă întreabă mama cu îngrijorare.
-Nu, mă duc eu de bunăvoie.

Continuare

Ce cadou de un 8 martie în care nici măcar n-am primit flori!

Cadou de 8 martie soțul mi-a făcut o excursie la Istanbul. O excursie a lui la Istanbul, să nu înțelegeți greșit. Îmi trimite mesaje cu view de la etajul 9 al unui hotel de lux.

Continuare

Mi-am amintit tot frumosul și tot greul la un loc

copilul sport miruna ioaniÎn weekend am fost în parcul din cartierul unde am locuit. Unde ne-am crescut copiii, unde s-a născut Victor. Unde am avut-o pe Eme și pe doamna Vasilica, unde am avut toate primele dăți pe care le poate un om avea cu copiii săi.

Continuare

© 2007-2025 Și Blondele Gândesc | Powered by WordPress

Temă optimizată de Valeriu | 125 queries in 0.532 s