Dacă mamele voastre AR FI pe net, ţin să precizez că a mea ESTE pe net. Cam de printr-a noua (a mea, a noua), când am plecat în SUA şi singura posibilitate de a vorbi zilnic (mă rog,…) cu mine era Messengerul. Atunci a învăţat mama singură ceea ce nu reuşisem eu să o invăţ cu luni de zile înainte, când mă tot chinuiam. Ce nu ştiam pe vremea aia e că învăţatul nu e un act pasiv, că nimeni nu poate învăţa nimic pentru tine. Şi gândiţi-vă că la momentul ăla, mama nici să facă un click pe mouse nu ştia.
După acest episod, când copilul a revenit pe meleaguri româneşti, unde ne permiteam minute la telefon, motivaţia a dispărut. O vreme. Până când, fată deşteaptă fiind, a vrut din nou să înveţe. A început să-mi citească blogul. Şi-a făcut cont de mail, ştie să dea reply, forward şi ce-i ăla spam. Mama mea are şi cont de facebook. Nu-l foloseşte. Încă.
Îmi citeşte blogul. E cel mai vechi cititor şi cel mai înrăit fan. Îniubit, de fapt. Numai pe twitter nu e încă, dar timp va fi. Că are tot felul de idei antreprenoriale care mai de care. Păcat că tehnica nu ne ajută pe nici una. Iar dintre noi două, ea e cu siguranţă cea ambiţioasă. Că dacă aş învăţa măcar jumătate din cât a învăţat ea cu totul nou (după ce a apăsat butonul power la calculator), m-aş face măcar un fel de Mark Zuckerberg (fondatorul facebook şi cel mai bogat tânăr milardar) mai mic. Şi mai blond!
Dacă mă deranjează că mama e pe net? Nicidecum. Prezenţa ei mă onorează. Fiindcă mama e o tipă isteaţă. Iar eu mă străduiesc să nu o plictisesc. Era să zic “dezamăgesc”, dar ştie prea multe pentru asta…





