
Simineii mei
Cineva m-a întrebat de ce am zis că n-am avut timp doar de noi doi, când am totuși copii mari și bunicii în concediu prezenți. Dacă nu am fost și noi la o masă, la o cafea. Nu putea înțelege, nu am luat-o în nume de rău. La cafele am fost, la mese nu. Pentru că, dacă voiam romantism, lăsam gașca acasă și pa.
Probabil că cei care nu au ajutor de la bunici își imaginează că, atunci când sunt prezenți în viața ta, ei doar spală, calcă și gătesc. Că stau cu copiii non-stop, iar tu uiți că te-ai reprodus, îți bagi căștile-n urechi și te lipești la Netflix până pleacă la casa lor.
E al patrulea concediu în care ne însoțesc părinții mei.

E cea mai recentă descoperire a mea în materie de tantrumuri. E mai tare decât orice magneziu, omega și extraveral la un loc. E mai tare chiar și decât o vodcă. E o vorbă pe care mi-o zic, să vă explic.
Nu mi-am dorit niciodată să rămân fără mama la bunici. Nici nu cred că am rămas de prea multe ori. Norocul meu a fost că bunica paternă locuia în aceeași casă cu noi. Mi-a părut rău însă mai târziu, când colegii mei aveau vacanțe la țară, gașa de la sat, tot felul de peripeții.


