Începem săptămâna pe blog cu o veste bună: în ciuda sistemelor vitrege din sistemul învăţământului românesc, iată că se mai întâmplă şi lucruri cu adevărat folositoare. Nu în sistemul de stat, bineînţeles. „Înveţi şi câştigi” nu mai e un slogan de râs, ci unul de actualitate. Într-o Românie şchioapă şi cu mucii-n nas, parcă-ţi vine greu a crede. Stai să vezi…
Şi ca să nu vă mai ameţesc mult până să zic ceva important, musai să explic titlul: asta capăt eu, dacă cititorii mei se dovedesc a fi cei mai deştepţi şi mai harnici în concursul ăsta. Vă explic mai încolo ce aveţi de făcut, acum vorbeam despre mine. Concluzie: haideţi să punem mână de la mână şi click pe click, să participăm la cursuri, iar la final unul din amfiteatrele de la Jurnalism să se numească vreme de o săptămână “ŞI BLONDELE GÂNDESC”! Cât de tare ar fi asta!
Revenind, probabil singura şcoală la care te duci de bună voie şi nesilit de nimeni, e şcoala de bani. Care îşi deschide porţile pentru a doua oară şi ne invită să ne înscriem (vedeţi regulamentul, ca să fim legali). Asta se poate întâmpla până pe 8 noiembrie, că pe 9 e deja primul test. Al doilea e pe 11, cu tema dată cu o zi înainte. Cursurile se află pe site, vorba ceea, totul e mură-n gură. Iar cei care acumulează cel mai mare punctaj pot câştiga premii substanţiale:
Aşa că, avem cu toţii de câştigat! Faceţi-mă mândră! Şi faceţi-mă istorică! (şi ca să înţelegeţi cât e de importantă suţinerea, aflaţi că ne batem pe bani şi onoare cu Bobby Voicu, Adrian Ciubotaru, chinezu, Cristian Manafu, Simona Tache, Piticu şi mai completez pe măsură ce răsar posturi…)
În aceeaşi ordine de idei: eu m-am înscris, căci m-au făcut chiar curioasă oamenii. Şi ce dacă n-am bani, să nu credeţi că şcoala asta e exclusivistă. (Ba primesc şi blonde aici.) Vorba unui prieten: şi eu sunt milionar în euro,doar că nu am încă acces la milioanele mele. Deocamdată mă pregătesc pentru acel moment.
Ceea ce vă sfătuiesc şi pe dumneavoastră.




