Eticheta: amintiri (Pagina 7 din 7)

Vacanţe cu părinţii

Vă amintiţi vacanţele acelea cu părinţii la mare, când îţi fierbeai creierii într-un drum de 8 ceasuri (cam aşa era de la Sibiu) în Daciile fără klimă? Când încăpeam de-a lungul pe bancheta din spate, care se transforma într-un culcuş pentru copii? Când făcea mama bagajele pentru toată familia (obicei care dăinuie în unele cazuri) şi ne ungea cu cremă de protecţie? Mai ştiţi vata de zahăr din satul de vacanţă din Mamaia, care trebuia consumată doar înainte de a merge la hotel, pentru că te zângăleai iremediabil. Şi camerele alea comuniste cu pături la geam, unde praful din ele era all inclusive? Teatrul de Vară şi spectacolele cu Mirabela Dauer şi gara noastră mică, la care mergeam în rochiţă? Cred că rochiţa era singura chestie care îmi făcea plăcere la tot episodul ăsta artistico-pseudocultural.

Turele cu tata pe Montagne Russe şi în Trenuleţul Groazei? Joaca în valuri, când ţi se tăiau picioarele de spaimă, dar tot nu ieşeai? Când m-a înghiţit marea, dar m-a recuperat tata, transformându-se în eroul salvator al vieţii mele. Îmi amintesc ce mult uram să stau la soare pe plajă, aşa pierdere de vreme mi se părea. Mă enervau că mă obligau să beau apă minerală, care nu îmi place nici în ziua de astăzi. Pfui! O lăsam într-un pahar neacoperit câteva ore, să se “trezească” de acid, doar aşa mă puteam chinui s-o dau pe gât în jos. O dată am găsit o muscă bălăcindu-se în apa mea, iar, de supărare, am început să beau de la duş, pe sub ascuns. Şi am pus de o minunată diaree cu greţuri şi vărsături la superofertă. Se tot minunau ai mei de unde mi se trage, dar până acum vreo 2 ani nu am dezlegat misterul. Pentru că, după ce am prins schema cu apa de la duş, am continuat în fiecare an. Şi cred că am numărat vreo 2 în care să nu păţesc vreo boală din asta 3 în 1 în miezul concediului la mare. Şi se tot minunau ei, ce intoleranţă ciudată prezint.

Îmi aştept azi părinţii să se întoarcă din vacanţa lor de 10 zile. În general, îmi place singurătatea,

Continuare

Unele amintiri nu se aruncă la gunoi

Fiindcă pentru unele amintiri nu există “a fost odată”, fiindcă ele sunt ceea ce-ai fost atunci. Nu-nseamnă iubiri neîmpărtăşite în sertare încuiate, nu-nseamnă lacrimi prinse în batiste parfumate. Cu dor sau bucurie, cu jale sau tristeţi.

De ce spun oamenii “când eram mic”, acum sunt mari? De ce zic bătrânii “pe vremea mea”, acum sunt pe a altuia ? De ce trebuie totul raportat la ei, la voi, la alţii, la vremurile alea şi hainele din şifonier. Există vreo constantă? Nici trupul meu nu e decât o parte din ce-a fost când eram mică. Iar pielea de pe vremea mea era mai fină şi cu miros de bebeluş. Iar sufletul, ce parte -din ce-aş fi vrut să fie- o fi rămas ascunsă undeva?

Făceam colecţie de hârtii pentru scrisori. Acele foi mici şi colorate, cu plicuri asortate şi cutiuţe prinse cu funde de mătase, ştiţi de ce vorbesc. Le-am folosit mai mult ca schimb, căci propriu-zis am expediat vreo două. Eu sunt Generaţia emailului şi a messengerului, scrisul cu creionul pe hârtie ne cade greu şi out of trend. Dar cuvântul mi-a plăcut dintotdeauna. Şi într-un gest de-un realism ciudat, am hotărât să le arunc. Că nu-mi mai trebuie şi am nevoie de spaţiu funcţional, nu de ornamente kitsch din toamna secolului trecut. Dar printre ele, am găsit legate bine nişte texte de demult. Când la-nceput a fost cuvântul cel simţit la treişpe ani. Erau împachetate cu secret, îndoite negreşit pe dungă şi miroseau cumva discret. Erau cuvinte de pe vremea mea?

Nu, erau cuvintele copilei, adunate din bătaia maşinii de scris. Sub impulsul unei vârste care te face să zbieri fără motiv. Când crezi că nu se poate să se întâmple altfel decât ţi-ai plănuit vreodată, când juri că te vei mărita virgină şi faci promisiuni pe toată viaţa. Când crezi că toate relele se pedepsesc pe lumea asta şi că modele dovedite merg aplicate cu succes. Şi că îţi garantează fericirea. E vârsta ceea, când îţi arunci ocheade-n recreaţie şi nu-ndrăzneşti să intri la băieţi în baie. Când îţi faci ghiozdanul de cu seara şi ai emoţii pentru teză. Când tremuri c-a urlat o profesoară la ăla care s-a întors în bancă.

Azi ştiu că socoteala de acasă nu se potriveşte mereu cu cea din târg. Şi am înţeles că lucrurile se întâmplă dintr-un motiv, nu dintr-o întâmplare. Am înţeles absurdul unei centuri de castitate şi riscul unui trup încorsetat în valori preluate. M-am consolat cu gândul că orice cuvânt dat, poate fi luat înapoi sau uitat. Pentru totdeauna. Căci nu angajamentul, ci doar uitarea se aplică pe viaţă. Şi-am înţeles că fericirea ţi-o construieşti din bucăţele, fără tipare ori formule. Că fericirea ţi-o ridici cu greutate şi o pierzi din neatenţie.

Nu mai arunc ocheade şi intru fără probleme la bărbaţi în baie, dacă la femei e coadă. Plus, acolo precis a mai rămas hârtie igienică. Nu mai am ghiozdan decât pentru munte şi nici pe ăla nu îl pregătesc din timp. În faţa unui profesor agitat mi-a dispărut tremorul de mult. Iar pe persoanele care urlă le poftesc să urle şi mai tare. Fiindcă am înţeles că gălăgia e un afront la spirit, iar ea nu va putea fi redusă vreodată la tăcere. Doar eu voi putea să o ignor. Voi putea? În ce vremuri…

Mein Hermannstadt

Străzile Sibiului mă cunosc. Gropile mă ocolesc. Parcările mă aşteaptă.

Azi am simţit energia pozitivă a oraşului pentru mine. M-am hrănit din mişcarea lui.
M-a trezit chemarea unei prietene la cafea. Nici nu mi-a părut rău că am uitat să închid telefonul.
Păcat însă că n-am savurat licoarea fermecată în lumina soarelui leneş de la amiaz. Dar tare bine mi-a picat. Pentru că îmi plac poveştile piperate CU şi nu monopolizate DE subiecte gen: vopsea de păr, programare la coafor şi şedinţe la solar. Nu dau din casă, vă spun doar concluzia la care am ajuns cu domnişoarele: ne facem drum pe la congresele de specialitate. În interes socio-profesional 😀
Apoi am colindat uliţele Sibiului în căutarea magazinelor cu profil medical. Nu le cunoşteam pe cele de aici. În Cluj e mult mai simplu.
Afară mă aştepta de fiecare dată cea mai frumoasă maşină din lume. Cu însemnul de cruce roşie mandru lipit. Puţin “snobbiş” , zicea mama -când a auzit că ma gândeam până şi numerele maşinii să le leg de “doctor”. -Nu,nu,nu! E doar adevărul… (Ea care e de 10ori mai doctor şi de 15 ori mai medic decât mine în momentul ăsta, n-are nici un “clebăr” pe maşină. Şi nici vreo intenţie de a aplica vreunul. Dar…gusturile nu se discută!!! )
Am fost bucuroasă a fi recunoscută drept “fiica domnului doctor”. Am fost bucuroasă a mă urca în maşina mea de doctor. A bea cafea cu prietenele mele “medice” ca şi mine. A rula din nou pe şoselele care m-au crescut. Cu volanul în palme şi pedala înâlcită în tocuri. Cu muzica la maxim şi geamurile ridicate. Cu sufletul pe tavă sau inima frântă.
Pe străzile care mi-au purtat drumul când ţopăiam pe scaun. Sau care mi-au îndrumat cărarea când apărea tulbure printre lacrimi.
Şi străzile care mi-au dus dorul. Şi cărora eu le duc dorul în fiecare seară acolo. Departe de ele. Pentru că prima dragoste nu se uită niciodată. Pentru că ACASĂ nu se uită niciodată. Ci se compară cu tot ce vine. Şi indiferent cât de largi ar fi bulevardele sau cât de agitată metropola, nu se vor ridica vreodată la înălţimea “Las Vegasului”, doar de noi ştiut.

La înălţimea Sibiului meu.

Pagina 7 din 7

© 2007-2025 Și Blondele Gândesc | Powered by WordPress

Temă optimizată de Valeriu | 117 queries in 0.433 s