Eticheta: amintiri (Pagina 6 din 7)

Replici celebre de profi (celebri)

Cică azi începe şcoala pentru cei tineri şi odihniţi. În numele tristelor(pe atunci) dar haioaselor(pe acum) amintiri şi cretinilor(tiranilor,călăilor) dar memorabililor(care ne-au pus cu botu’ pe labe şi burta pe carte) profi, hai să facem o trecere în revistă… Cei care nu suntem atât de departe, încât să nu ne mai amintim. Personal, a fost un exerciţiu de memorie. O fi semn?! :p

Dacă întârziaţi 5 minute, doarme şoferu’ 8 ore!” -cls a 6a, o profă în prima excursie în Germania

Luaţi-vă cărţile de la bibliotecă. Aveţi avantajul că sunt gata citite.” -Anatomie, anul 1

către un coleg cu gulerul de la halat, ridicat: “Ce-i cu atitudinea asta de James Bond?” -Anatomie, anul 1.

despre un material, studenta: “Să aşteptăm să se întărească.“/ profu: “Să facă priză, domnişoară. De întărit, altceva se întăreşte.” -Protetică, anul 2

Nu aduceţi scaunele, că zgâriaţi uşile!” Dentistică, anul3 (apropo de articolul ăsta din ZS)

Asta apropo de faptul că azi e 15 septembrie şi începe şcoala. Succese nebune celor care şi le doresc!

*votează pe blogoree

Prima dată…

Iulia tocmai mi-a trimis poza asta pe mess, bucuroasă foc că s-a relansat pe piaţă. Ea cică şi-a cumpărat 3 sticle 😉 Noi primim numa’ imaginea 😐

Şi am început să ne amintim din nou… Turbo, Bonibon, Cip Cip, Topitop, Maoam etc

Chiar înainte îi spuneam mamei că noi ăştia răsăriţi un pic înainte de ’89, am copilărit într-o perioadă conectaţi încă la ceva tradiţie, dar şi pregătiţi pentru ceva modern. Care acum e prea mult pe capul pruncilor şi al părinţilor debusolaţi.

Ştiu că shmirtzic îşi aminteşte de prima dată când a mâncat ciocolată.

Eu îmi amintesc de prima dată când am văzut un calculator. Când am ieşit din casă fardată. Prima dată când m-am îmbrăcat în costum de baie din două piese (*blush). Primul hotel cu card la intrare. Primul revelion fără semnal.

Mai aveţi?

LATER EDIT: completez, că tare îmi plouă în gură la momentul ăsta şi multe amintiri s-au activat…

prima pereche de blugi LOTUS evazaţi (mi-era o ciudă de crăpam că eram prea slabă şi nu-mi veneau mulaţi)

prima pereche de cizme cu tocuri (care tot nu erau cum mi le-aş fi dorit. Am plâns 3 zile să-mi ia ai mei papuci din ăia cu talpă de la Panda din Sibiu -cine mai ştie- :))) şi tot degeaba..)

Pufarin!!! rulez! şi “ciocolata de casă” de cumpărat. Se găsesc numai la Cluj. Când mă mai duc, vă aduc o poză :p cu mine mâncându-le 😀

ţigările de gumă -good point

prima şi ultima dată când am sărit de la 3 m 😉

primul epilat, prima menstruaţie, primul 7 (într-a 2a la Umweltkunde, când nu eram eu de vină, doar că nu îmi spusese nimeni că trebuie să învăţ şi acasă. Nu aveam de unde să ştiu singură.)

prima teză la română

În altă ordine de idei: eu nu am băut sucuri, decât apă şi lapte, niciodată. Mai nou, beau şi ceai, dar cu efort. Nu îmi plac.

Ciocolată nu am ştiut că există până la 4 ani 😀 din motive medicale. Dar tot nu îmi amintesc prima degustare. funny, that makes me…wtf!!!

Iar prima întâlnire, prima iubire şi primul sărut merită un post separat 😉

Amintiri din copilarie

Când eram mică, asta credeam:

că de fiecare dată când se umple tancul de la benzinărie, se scoate cu totul din pământ şi se înlocuieşte cu altul

că forma corectă e “m-am juRlit”

că doamnele miros a parfum de la rujul de pe buze

că prezervativele sunt nişte chiloţi de tablă

că Moş Crăciun e văr cu Iisus

În schimb, nu am crezut niciodată în povestea cu “vine barza” şi nici zahăr n-am pus în geam. Ştiu exact ce prietenă mi-a zis prima dată cuvântul “homosexual”. Mi-a explicat că înseamnă doi bărbaţi care se pupă. M-a amuzat copios şi mi-am zis aşa: uite, şi dacă eşti mai mare cu un an decât mine, poţi fi mai prost cu doi. (Ea era mai mare cu 3 ani, de fapt. Şi avea şi dreptate într-un fel.)

Îmi amintesc prima poveste cu prezervative a colegilor, după şcoală, în parc. Eram în clasa a treia. Ştiu că azi ar râde toţi de mine, că unii dau deja lecţii de bună întrebuinţare la vârsta aia, dar îmi asum optuzitatea. Vorbeau ăstia, eu nu ştiam ce înseamnă, deci am întrebat. Şi m-a luat o colegă de-o parte, să-mi explice cum e treaba cu chiloţii de tablă, ca nu cumva să mă simt ruşinată că nu ştiu. Mi s-a părut din nou o mare tâmpenie şi am întrebat-o pe mama acasă. Care mi-a explicat varianta elastică.

Dar cea mai cea dintre experienţele întrebărilor de 100 de puncte e cea cu sexul oral: La bunici, cu vară-mea. Perioada Bill-Monica, ziare cu trabucuri şi cuvinte interzise minorilor.

Continuare

Am îmbătrânit?

Clasa a 9a: întâlnire cu prietena mea, o plimbare pe centru. La Perla mâncăm prăjitură. Iubitul îmi cumpără trandafir de la un cerşetor. Glume că nu ne lasă părinţii în oraş. La 9 acasă.

Clasa a 10a: plec de acasă după 9 seara. Suc la 3 dimineaţa, dacă mai am chef să stau cu el o oră. Ai mei n-au cronometre, iar eu, oră de venit acasă. Weekend-urile mi le amintesc în nocturnă.

Clasa a 11a: cură de slăbire şi primul te iubesc.

Continuare

Ştiaţi că…

(unul din posturile mele pierdute mi-a amintit de treaba asta. De fapt, e semnătura unui coleg pe mail)

…în corpul omenesc există un nerv care face legătura între globul ocular şi anus ?
Se numeşte Nervul Optic Anal, şi este responsabil de viziunea căcăcioasă despre viaţă. Dacă nu credeţi,

Continuare

Spune-mi ce te jucai, ca să-ţi spun cine eşti

Ce joacă bloggerii?- leapşa

Aş pune eu întrebarea puţin altfel, CU CE se joacă bloggerii? :p ar fi interesant de aflat ce fantezii au oamenii care îşi petrec viaţa şi îşi împuie minţile cu şi printre biţi pe secundă.

Dar leapşa e despre jocurile copilăriei.

Îmi plăcea mult să mă joc. Şi mă disperau toţi cei care îmi făceau cadou haine şi pantofi (nu eram blondă pe atunci). Jucăriile nu erau niciodată prea multe, iar rolul ăsta e transferat, în timp, genţilor :D. Mă jucam “de-a şcoala“. Aveam o clasă de 7 păpuşi, cu nume, carnete de note, catalog şi tablă cu cretă. Le dădeam lucrări, pe care le scriam singură la indigo, doar pentru plăcerea de a le da note.

Aveam o păpuşa -bebe- din cele de cea mai înaltă calitate comunistă, pe care am botezat-o Andrei şi pe care încă o mai am. Aveam un pampers pe care îl tot “schimbam”, îl spălam, îi spuneam poveşti. Nu la pampers.

Îmi doream să stau la bloc. Fiindcă acolo erau mulţi copii, iar eu îmi doream prieteni. Mereu era câte cineva la noi (ulterior chestia asta m-a făcut să îi literally urăsc pe ăştia micii), dar eu voiam să fie mulţi. Chemam fetiţele să ne jucăm “ştii şi câştigi“, făceam petreceri tematice cu Ada şi teatru de păpuşi cu Ancuţa. Aveam o carte cu tot felul de idei pentru party. Am făcut Gespensterfest la mine, un fel de Halloween adaptat, că nu ştiam noi pe vremea aia. Am construit intrarea în cameră dintr-o cutie mare, pe care am amenajat-o ca peşteră, am agăţat tot felul de sperietoare de tavan, de s-au luat cu toată zugrăveala când am strâns. Am făcut “Wackelpudding”, o chestie verde de gelatină, care cică era de mâncare.

Apoi ne jucam în curte tot felu’ de ţigănii. Eu stau pe o stradă foarte circulată. Trec mulţi oameni. Şi puneam un portofel sub poartă, îl prindeam cu o aţă şi rugam oamenii de bună-credinţă să ne dea minunea din drum, iar ei când se aplecau…well, ştiţi voi :p Sau stropeam de după poartă cu apă. Şi ne distram într-un mare fel. Până ne-a bătut o tanti în poartă vreo juma’ de oră, nu de bucurie, mă gândesc. Părinţii nu-mi erau acasă, dar de dobora asta gardul… atunci să vezi distracţie! De emoţii, ne-am închis în baie cu zăvorul.

Sau ne jucam de-a piaţa cu toate buruienile curţii. Iar când a apărut laserul ăla de pus la breloc, mi-a luat tata de la mare. Ştiu că era foarte scump şi o mare prostie, pentru care mama s-a chiar enervat. Dar noi ne distram ore întregi bâzâind oamenii în intersecţie. Ce se mai speriau! Că încă nu ştiau ce e punctuleţul roşu. Şi noi râdeam cu lacrimi de reacţiile lor.

Eu n-am avut calculator şi Counter Strike. Aveam un Nintendo obosit, pe care l-am stricat cu tata, de câte raţe am împuşcat în televizor. Când a primit Ada calculator, printr-a cincia, nu aveam voie decât spălate pe mâini la tastatură. Şi musai la spălat pe mâini, după. Ne jucam cu word-ul şi printam diplome de excelenţă pentru părinţi.

Iar prima întâlnire coincidea cu primul sărut şi

Continuare

© 2007-2025 Și Blondele Gândesc | Powered by WordPress

Temă optimizată de Valeriu | 117 queries in 0.460 s