Categoria: publicitând cu plăcere (Pagina 66 din 66)

Post cu deodorante şi fire de păr

Fără fîsîieli. :p

De ceva vreme am început să folosesc deodorantul ăla nou de la Dove, cu hair-minimising pe el. Iar acum, câteva concluzii:

  • Miroase bine şi discret, foarte important ca să nu se ia la pumni cu parfumul.
  • Nu lasă urme pe lenjeria neagră, decât dacă faci fâs direct pe ea.
  • Ok ca durată, dar sincer, nu recomand verificarea termenului de acţiune pe pielea dv :p având în vedere încălzirea globală, evident

Acuma, asta făceau şi altele, noutatea stă în „hair-minimising „ . Am tot încercat să înţeleg cum ar funcţiona treaba asta, că cică nu inhibă creşterea firului de păr propriu-zis, ci îi slăbeşte lui rezistenţa şi consistenţa. Deci nu faci fâs cu Dove-ul ăsta nou şi îţi laşi cosmeticiana în faliment!

Nici teste pe pădurea africană de pe propria-mi piele n-am făcut, că nu-mi plac pădurile bine crescute, mă-nţelegi. Iar durerea este o chestie foarte relativă de pus în parametri.

Schimbări majore n-am văzut. Că parcă durerea a mai scăzut în intensitate… parcă. Nu ştiu dacă de vină e invenţia sau perioada ciclului în care eram (şi asta influenţează, fetele ştiu) , ori soarele de afară sau aportul de ciocolată..habar nu am.

Una peste alta, m-am gândit că nu m-aş fi tocmai bucurat să nu mai văd urmă de fir răsărit. Că doar nu punem dop şi gata, nu mai creşte nimeni!  😉

Vă ţin la curent.

Epilatul nu e strict la feminin

Îmi zicea o prietenă zilele astea, că a citit în ceva revistă despre noul deodorant multitasking de la Dove. Care cică pe lângă funcţia de deodorant, acţionează cumva şi pe firul de păr şi îl face mai subţire şi mai fin, încât, în timp, pielea subraţului va rămâne mai mult liberă de părul nedorit. În sinea mea am crezut că aberează fata, că de la atâta chin epilator ce tre’ să-ndure regulat i s-a făcut cu halucinaţii şi peştişori de aur care îndeplinesc dorinţe. Vestea bună e că n-am avut dreptate. (Ştiu, acum mulţi se vor bucura, hahaha, în sfârşit îmi dă cineva peste nas!) Chiar s-a inventat minunea, am primit-o şi eu. Arată ca un dedorant cu fîs, obişnuit, miroase a proaspăt şi scrie pe el „hair-minimising”. Acuma, aş şti eu un loc pe unde m-aş da cu el…şi cine ştie, poate mă aude careva şi vine cu-o invenţie!

Şi dacă tot vorbirăm, să ştiţi că nu e doar datoria femeilor să-şi alunge firele rebele de prin zonele vizate de împuţire cronică. Adică, domnilor, ştim că vă e drag fiecare firicel de păr, pentru simplul motiv că e al vostru, dar mai degrabă ar trebui să vă fie dragă igiena personală. Dacă nu îţi epilezi părul de la subsuoară şi ăla din chiloţi nu înseamnă că eşti mai bărbat decât ăla care face chestia asta. Epilatul în aceste zone nu e semn de metrosexualitate, nici de homosexualitate, nu taie din potenţă, ci eventual creşte „potenţialul” erotic…al Ei. Fiindcă părul ăla în exces e scârbos al naibii, crede-mă. Plus, dacă ţi-e cald şi transpiri, te transformi în orice, numa’ în ceva sexy nu. Asta, şi din punct de vedere vizual şi olfactiv. Ca să nu mai zic tactil şi gustativ, dacă se ajunge până acolo…

Deci să ne păstrăm bunul simţ şi să renunţăm la firele de păr. Vă ţin la curent cum merge cu Dove-ul cel nou, dar dacă înregistraţi ceva succese înaintea mea, strigaţi acia, nu de alta, da’ vine iepuraşul şi am o grămadă de prietene care ar merita o bucurie. 😉

Publicitând cu plăcere

Recent am fost contactată de firma Lumene şi întrebată dacă mă interesează să fiu pe post de cobai în experimentul “noi îţi trimitem, tu scrii”. Sigur, sigur, fără număr. Acum trăiesc să povestesc! 🙂

Mi-am ales o cremă de faţă specială pentru baza de machiaj. Treaba asta cu poţi folosi orice cremă hidratantă pe post de bază mi s-a părut mereu un fel de poţi merge la orice doctor, chiar dacă ăla ştie de inimă şi tu ai cu capul. Nu, domne, fiecare cu treaba lui. Adică, zice că e o cremă iluminatoare pentru aplicarea sub fondul de ten. E drept că mi-era niscaiva teamă, nu carecumva să mă dau pe figură şi după aia la soare să te mai poţi uita, da’ la mine ba, însă nu a fost cazul. Crema a trecut testul cu succes, fiind observată de prietena mea ca o schimbare pozitivă. Iar ea e omul cu cel mai sâcâit nas şi cel mai atent ochi.

De fapt, e un soi de cremă hidratantă de consistenţă mai degrabă vâscoasă şi cu microparticule “cu strălucitor”. Dacă ştiţi voi cum era laptele ăla de corp de la Dove, de ziceai că te-ai tăvălit prin sclipici după ce te dădeai cu el. Na, nu vă imaginaţi la asemenea dimensiuni, că sclipiciunea e în limita bunului simţ. Şi faţa primeşte o tentă de luciu, nu apare matifierea aia de păpuşă prăfuită. Mi se pare foarte naturală.  Nu astupă porii, treabă de maximă importanţă pentru mine, că transpir ca la câmp de la cremele alea. (Apropo, m-a apucat să mă dau cu ulei de corp de la Johnson’s Baby şi mi-au apărut coşuri ca ciupercile pe spate. E o porcărie, nu mai daţi şi pruncii cu asemenea unsori, c-apoi vă minunaţi unde-i pielea de bebeluş a nou-născutului. Normal, de după zgrăbunţe nu se mai vede.)

Celălalt produs alea e o cremă hidratantă pentru cuticule, de data asta. Aici e un capitol delicat, pentru că posed obiceiuri vicioase în ce le priveşte. Crema asta e untoasă, e intr-un tub cu aplicator îngust şi se simte extrem de hrănitoare. Adică, mult mai hidratantă decât obişnuita mea cremă de mâini, de toate zilele. Şi e foarte fain că persistă efectul, adică, nu te speli o dată pe mîini şi e gata, pielea aia uscată din jurul unghiilor la loc. Că e urâtă rău, aşa albă şi parţial descuamată. Acum, că am descoperit crema asta o să ajung să-mi doresc una care să nu miroase aşa fumos, eventual să şi aibă gust de pământ şi miros de leuştean, cât să-mi ţină degetele cât mai departe. Unele de altele şi nu numai.

Câte ceva despre dezavantaje, valabile în ambele cazuri:

  1. cantitatea. Adică, o cremă de faţă la 25 ml mă ţine -oare cât- 2 săptămâni? Doar că nu mă dau eu zilnic cu fond de ten şi atunci, economisesc. Dar totuşi, e puţină.
  2. De preţ nu mă leg, ştiu că există creme la litru la jumătate din preţul ăsteia, dar aici vorbim de câţi bani dă fiecare duduie pe ea însăşi, că nu vorbim de papuci. La medicamente, doctori şi cosmetice să nu faceţi niciodată rabat de la calitate. Însă, crema de faţă, cel puţin, e destul de scumpă.

Ştiu, postul ăsta e pentru doamne şi domnişoare. Dar şi pentru domnii care-şi doresc iubite mai iluminate 😉

Pagina 66 din 66

© 2007-2025 Și Blondele Gândesc | Powered by WordPress

Temă optimizată de Valeriu | 119 queries in 0.494 s