Tatăl intră în viața copilului abia după 3 ani

tatăl intră în viața copilului 3 ani miruna ioani

Un tată care vrea, dar nu știe. Simte că orice-ar face, nu poate fi nevastă-sa. Știe că n-are două țîțe de dat. Are două brațe păroase, dar nu știe încă la ce-i folosesc. În relație cu un bebeluș, zic. Se pricepe la camioane și la luptat. Nimeni nu face copilul să râdă ca el, asta-i drept, însă chiar și cele mai vesele jocuri se termină într-o repriză de plâns neconsolat. E sigur că mama are puteri de supraom și e împăcat cu gândul acesta. Se consolează spălând vase (o dată pe an), punând niște rufe la spălat (fiindcă nu poate merge la birou cu gulerul murdar). Și ține bine minte aceste evenimente, ca să le invoce în caz de ceva. De farfurii zburătoare deasupra capului, de exemplu, căci am auzit că femeile stau prost cu precizia la aruncat.

Atunci când soțul meu a anunțat fericit că în seara asta culcă el copilul, nu mi-am pregătit un ceai lângă o carte, ci mi-am activat modulul de alertă. Când l-am întrebat dacă i-a schimbat hainele cu-o pijama și m-a întrebat ”chiar trebuie?”, deși noi tocmai ne tăvăliserăm prin parc, mi-am dat seama că bărbații pur și simplu n-au fost niciodată atenți la chestii din astea. Cum se culcă un copil. Cum se taie o ceapă. Unde e ibricul de ceai. Sunt lucruri pe care le-a văzut de mii de ori făcute de altcineva, dar niciodată nu s-a uitat cu atenție la ele. Pentru că, să recunoaștem, care era probabilitatea să aibă el, bărbatul, nevoie vreodată să știe cum să culce un copil? Și, în fond, ce avea dacă dormea cu nisip în chiloți o noapte?

Să ne liniștim. Lucrurile devin mult mai bune după 3 ani.

Asta mi-a spus cineva într-o vreme și m-a umflat râsul de nervi. TREI ANI?! Mi s-a părut o insultă la adresa soțului meu și am luat-o personal. El e un quick learner și aproape un genial, ca orice soț luat din dragoste, nu pentru bani.

Măi, surorile mele, stați să vedeți cum e după 3 ani. Rezistați și nu o să vă pară rău. (Zici că fac reclamă la căsătorie.)

Aseară au stat toată seara numai ei doi. S-au hăhăit cu hăhăieli din ălea, de copilului îi săreau umerii din loc. Îmi pare rău că tot repet cuvinte-n propoziție, dar de entuziasm, am uitat să vorbesc. În timpul ăsta, mama s-a uitat la un film. Brusc, viața se vede diferit!

Copilul vrea și la el. La schimbat, la mâncat, la jucat. Au figurile lor, săriturile lor, tati îl poartă pe umeri, îi dă să mănânce mici și ecler. Știu că nu sunt tocmai alimente din top ten, dar să ne relaxăm puțin. Bucuria copilului meu de a avea aceste lucruri în comun cu tatăl lui e peste orice recomandări. Mai ales că nu fac asta zilnic, nici măcar săptămânal.

Copilul dă feedback. Și asta îl topește pe tatăl personal. Puiul reacționează, are păreri, preferințe, îl mângâie, îl gâdilă pe acest domn foarte serios, proaspăt venit de la un job foarte serios. Deja e depășită faza în care cineva mare trebuie să-i citească gândurile și nevoile celui mic. I se urcă în cap, îl trage de urechi, râde când se trântește peste el și asta e perfect ok.

Copilul plânge după el. S-a întâmplat deja de câteva ori, nu îmi venea să cred:

-Tudor, vrei țiți?
-Nu, tati.

Sau

-Tudor, tati pleacă acum, dar se întoarce la noi. Tu rămâi cu mami acasă.
-Nuuuuu. Duda tati, tutu fufu. (Tudor cu tati, cu mașina roșie.)

Sau

Chiar eram în săptămâna de la SIbiu, când brusc a început să plângă copilul, că vrea să vină tati, unde-i tati, că el vrea să vină. Nu țiți, tati.

L-am sunat atunci, a explicat tati singur care-i situația, când vine, ce și cum.

Vă zic, surorile mele cu copii mici, care nu prea știu zice altceva în afară de mama,

mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama.

cine râde la urmă se și uită la filme 😉

Vă zic, dragi tați ajunși aici din întâmplare: nu disperați. Așteptați. Și o să vă placă și vouă la nebunie.

foto Pixabay

Articolul anterior

Pentru copilul meu, fac ORICE

Articolul următor

Toamna a venit, berzele-au plecat, țânțarii ne-au mâncat și nu s-au săturat

30 Comentarii

  1. ”Duda tati, tutu fufu.” – priceless! 🙂

    • Au multe lucruri in comun ei doi. Tutu fufu si eclere, sarit in pat si mici cu mustar, numai cheatii sanatoase.
      Cine-i invidioasa, cine?????

  2. Simo

    Al meu copil zice numai TATA, TATA! Dar de stat cu el… Mult prea putin, zic eu. E drept ca mai avem pana la 3 ani. Sper sa #rezist psihic :))

  3. Adina Maria

    Aud din ce in ce mai des despre varsta asta miraculoasă a cifrei 3.
    Numar lunile 😂

  4. Ana

    CONFIRM!!!! Cu varf si indesat! Ce bine e cand merge cu tati la cumparaturi si mami face o baie luuuuunga si fierbinte si relaxanta….

  5. dede cati

    Concluzie; Vezi ca este bine sa-i lasi si pe ei ca barbatii sa nu te mai electrocutezi ca disperata ca tati nu face nimic bine??

  6. Zina07

    Vai ….DE-ABIA AȘTEPT!!!!!! De 2 ani si 7 luni….la noi e încă…..nu tata….mama: culca, îmbracă, dezbracă, pune la.culcare , trezeste, merge in parc, duce la gradi, ia de la gradi . Tata săracul vrea , chiar insisista
    …. dar dacă zici si tu ..mai astept ( de parca as avea de ales 😘)

  7. Raluca

    Sotul meu a tot fost internat in spital de vreo luna de zile, mai mult acolo decat acasa. Fetita 2a5l intreaba mereu de el, plange dupa el, stie ca tati e la spital, ca are buba, ca-l doare si ca trebuie sa se faca bine. Cand am mers cu ea la el la spital i-a spus: tati, hai acasa! I-a rupt sufletul lui tati. Si mie. Copiii stiu si simt. Iar sotul meu a fost si este un tatic implicat din prima zi. Stie si cum sa o imbrace in pijama si ce medicamente sa-i dea daca-i cazul si cum sa o iubeasca. ❤

  8. Silvia R.

    Mie nu imi e frica de faptul ca nu o sa vrea cu tati. Mi-e frica de faptul ca, dupa intarcare, nu o sa mai vrea deloc la mine, ci doar la bunica (cea care sta cu el toata ziua cat suntem noi la serviciu) si cu tati…

    • Alina

      Intotdeauna va vrea cu tine! Esti unica pentru el! 🙂 va avea preferinte in unele zile, desigur, dar tu ocupi acel loc special in inimioara lui mica si, la sfarsitul zilei, tot la tine in brate va dori sa stea! ❤️

  9. Roxana

    Si am mea plangea dupa tatal ei la 3 ani. Si acum il asteapta seara , sa ii faca masaj.😛

  10. oana

    haha ce tare Duda tati, tutu fufu :))
    Si la noi cand e tata acasa el trebuie sa-i faca totul. face pipi – ‘papa’, hai sa ne spalam pe maini sa mancam – tu nu, ‘papa’:)) si tot asa.. cum intra E. pe usa, eu nu mai pot face nimic..

  11. GG

    Eh, la mine nu.i asa.
    Am gemene. Asa ca tati e a doua mami. Ba uneori e prea atent la detalii. Isi spune parere si daca crede ca a mancat prea mult sau prea putin. Imi atrage atentia ca fetele sunt prea subtire imbracate sau ca a adormit destul de greu, pt ca da, o fetita culca el una eu si peste noapte daca plang prea tare plimba kilometri. Un tata care dupa serviciu abia daca face dush ca sa stea cu mine si cu bateriile Duracel. Asa ca, in cazul nostru, sunt curioasa dupa 3 ani cum va fi 🙂

  12. Elena

    Tatăl este “tati”, eu sunt “tati”, bunicii sunt “tati”, numai tuși este “tuti”. Noi facem o echipă bună in 2 schimburi, tati dimineata, mami seara(asta e serviciul) dar de când s-a întors tati acasa definitiv după 1 an de străinătate, il vrea mai mult pe el( pt ca il manipeaza mai usor, as vrea sa cred :D). Soțul meu a fost si este o “mama” excelentă. 2a9l.

  13. Andrada

    Buna, fiul meu ( a implinit acum cateva zile 3 ani) de aproape doi ani este adormit exclusiv de tatal lui, cum ajunge acasa doar la el vrea, si nu, nu il torturez, asa cum glumeste sotul meu, ci din contra, cu mine se joaca mai mult, sta mai mult , facem activitati impreuna, personal cred ca pana la urma este vorba de gradul de implicare a parintilor, mai ales a tatilor, caci mamele sunt oricum implicate:)

  14. Sa nu generalizam. Cunosc mame care-si indeparteaza proprii copii si tati care-si cresc singuri copiii de la cateva luni.

    Mami si tati sunt parti complementare ale unui intreg de care copilul are nevoie pentru a se dezvolta stabil din toate punctele de vedere.

    Da, titzi nu am am. In schimb, pe umerii mei a trecut de colici, pe bratele mele a dormit la venire din parc, pe spatele meu a calarit prin casa, pe umerii mei o aduc de la joaca.

  15. Ruxandra Bicsak

    eu am revenit la birou din iulie, pupi avea 1an si 7 luni, tati sta acasa cu ea full, nu a vrut sa auda de bona sau gradi 🙂 Este mega super incantat si fericit! pupi nu mai zic! Am constatat ca se descurca grozav sa o si schimbe, sa-i dea sa manance, sa o culce etc Sigur, mai sunt zile in care copilul sta doar in pijamale, ptr ca…ea a vrut :)) Si, uite-asa, am prins cate un film la cinema cu fetele, mai un mall, mai un cocktail 🙂

  16. No, al meu e si el genul “regulile sunt facute sa fie incalcate”. Dar si cand i se pune pata ca copilul musai trebuie sa isi puna chiloti si pijamale ca sa se bage in pat (aparent e o problema daca doarme in fundul gol), sa te tii, nenicule!
    Nu stiu pe care sa calmez primul. Bineinteles, in timpul asta ala mic mic vrea la mama mama mama mama. :)))
    A mea inca nu vrea sa doarma cu tat-su. Uneori cere sa faca anumite lucruri cu el.

  17. Maria

    Si la noi a fost o perioada cu “Duda”. Cum te cheama? “Duda!” Cum il cheama, doamna? 😂😂😂

  18. Bianca

    La capitolul “se poate” eu sunt de părere că se poate și mai devreme de 3 ani.
    Soțul meu petrece în egală măsură timp cu copilul (uneori și mai mult, dacă sunt plecată). Nu mai alăptez de pe la un an, ce-i drept. Poate nu face toate lucrurile la fel ca mine, dar nu am observat nimic prea de tot. Copilul e sănătos și mâncat :)) (2ani 4luni).
    Daca este voință și oportunitate, oricine poate învăța.

  19. Diana Preda

    La noi, tati era cam neajutorat legat de joacă și ce poate face cu un bebe mic . După 3 ani a început distracția, father&son adventures cu cel mare: mers la munte cu trenul, plimbat cu autobuzul turistic prin Bucuresti, showuri aviatice…Abia aștept să crească și cel mic, că pe el nu îl poate ține entertained mai mult de 15 minute deocamdată.

  20. Irina

    Confirm sfatul prietenei tale. ..nu stiu de unde am auzit,asa am făcut. Acum bebe,desi are doar 10luni,are deja jocuri pe care le face doar cu tati.majoritatea timpului împreună e presărat cu “sa nu ne vada mami”😁pt ca da,are brate paroase dar puternice si si poate face sa zboare un strumf de 11kg😁si am mai observat ceva ce mi-a dat de gândit :copilul e cel mai fericit cand suntem amândoi cu el.si atunci m-am gândit la familiile cu un singur parinte😔nu ii da sa mănânce decât f rar ,baie la fel ,de adormit nu poate fi vorba inca pt ca noi dormim cu “titi”,dar cu toate astea privirea i se lumineaza cand intra tati pe ușa

  21. Cosmina

    Tatal fetitei mele a fost implicat din prima zi la fel de mult ca mine. Da, nu a putut sa alapteze insa el a leganat-o cand avea colici si a facut tot ce putea sa faca ca sa fie mai usor pt toti 3. Acum cea mica de multe ori prefera sa se joace cu tatal ei si chiar sa o adoarma(2 ani).

Leave a Reply

© 2007-2025 Și Blondele Gândesc | Powered by WordPress

Temă optimizată de Valeriu | 187 queries in 0.541 s