
Nici măcar cele frumoase nu se obțin așa. Dacă tot se vorbește de frumusețea zâmbetului, în care cumva-cumva m-aș putea numi un pic de specialist. Întotdeauna m-am întrebat de ce mestecă oamenii gumă dimineața: oare ei nu s-or fi spălat pe dinți?

Nici măcar cele frumoase nu se obțin așa. Dacă tot se vorbește de frumusețea zâmbetului, în care cumva-cumva m-aș putea numi un pic de specialist. Întotdeauna m-am întrebat de ce mestecă oamenii gumă dimineața: oare ei nu s-or fi spălat pe dinți?
Acesta nu este un post obiectiv. Ţineţi cont de asta când începeţi să aruncaţi cu roşii.
În primul rând, vreau să vorbesc de felul în care se consumă guma: ea se mestecă nu se molfăie. Şi se mestecă ţinând buzele în contact intim între ele, nicidecum în relaţie cu mediul înconjurător şi privirile evident îngreţoşate ale nefericiţilor nimeriţi prin preajmă. Serios, e extrem de urât să mesteci gumă. S-o cioflăi e greţos. Chiar dacă unora li s-ar părea cool, credeţi-mă, e o impresie. Singura treabă cool e mirosul de mentă. Da’ există şi alte mijloace prin care se poate obţine, cu efect îndelungat de-a dreptul.
Astea sunt nişte chestii mai tehnice, ce nervozităţi şi probleme de mansardă sugerează acest mestecat frenetic, nu mai ţine de domeniul meu. Oricum, înainte de întâlnire, mai bine te speli 3 minute pe dinţi decât să stai 5 la coadă după pachetul de gumă.
Copiez aici câteva texte de pe facebook, strâng pentru bătrânețe

Acest streptococ e coșmarul oricărui părinte cu copil în colectivitate. Exsudate, antibiotic, purtător sănătos, bolnav, tratat, verificat, ștampilat. Adeverințe, pediatru, medic de familie. ”Aduceți un exsudat curat”. După 2 săptămâni, când ți-e lumea mai dragă, o iei de la capăt, pac.
Orice preferă părinții să apară în grupă la grădiniță, să vină păduchii la noi, să vină râia, să vină paraziții, numai streptococul ăsta să ne ocolească, amin.

Într-o seară, mi-a zis să plecăm mai devreme acasă din parc:
-Mami, sunt emoționat când mă gândesc că mâine merg la grădiniță.
Niciodată nu am înțeles oamenii care mestecă gumă dimineața. Oare ei nu s-au spălat pe dinți? De ce, când asta durează mai puțin decât să stai la coadă la gumă.
Guma nu e periuță și niciodată nu va fi. Reclamele cu “susținut de medici stomatologi” au multe sponsorizări în spate. Să ne lase.
Pagina 1 din 3